چگونه مهندس کامپیوتر/ آی تی شوم؟

تالار متفرقه

مدیر انجمن: mbs

ارسال پست
mbs
مدیر سایت
مدیر سایت
محل اقامت: يك جاي همين دور و ور
تماس:

چگونه مهندس کامپیوتر/ آی تی شوم؟

پست توسط mbs »

تصویر

مهندسی کامپیوتر شاید کمی شناخته شده تر از مهندسی فناوری اطلاعات باشد. اما با این حال در این پست مجالی برای تعریف مهندس فناوری اطلاعات نیز نداریم که قبلا در چندین پست به معرفی این رشته پرداختم. اما اکنون سوال این است که من عاشق کامپیوتر هستم و بیشتر ساعات روز را در پشت سیستم می گذرانم. اما نمی دانم کدام رشته برایم مناسبتر است؟

برای پاسخ به این سوال باید به طور واضح نکته ای را برایتان روشن کنم. شاید در نظر اول مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات شباهت هایی به هم داشته باشند. چه از نظر دروس دانشگاهی و چه از این نظر که هر دو با کامپیوتر سر و کار دارند. اما من تفاوت این دو رشته را مشابه دو رشته معماری و عمران می دانم. همان طور که کار مهندسین این دو رشته کاملا متفاوت از هم و البته مکمل هم می باشد، مهندسین کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز همین نسبت را به یکدیگر دارند. دو رشته ای که جدا از هم، و در عین حال می توانند مکمل هم باشند. ( اینکه چرا این دو رشته را جدا از یکدیگر میبینم بحث این مطلب نیست و پستی مفصل را میطلبد )

اما در یک نگاه، هر دو رشته دارای پتانسیل زیادی برای پیشرفت هستند و جذابیت های فراوانی دارند. شاید این جذابیت ها در فناوری اطلاعات که رشته ای جامع و کلی تر است، به دلیل وجود مباحث مختلف بیشتر نیز باشد.

اگر از همین الان علاقه مند به برنامه نویسی هستید و حس می کنید توانایی زیادی در این بخش دارید، مهندسی کامپیوتر را برگزینید. اگر به چند مبحث از کامپیوتر مانند برنامه نویسی، شبکه، هوش مصنوعی و یا … علاقه مند هستید، فناوری اطلاعات را برگزینید. اما اگر هنوز نتوانستید به درک درستی از علاقه مندیتان برسید، پیشنهاد اکید می کنم ابتدا از نو و از صفر، در عقاید و علاقه مندیتان تجدید نظر کنید و از مطلعین بیشتر مشورت بگیرید. شاید علاقه ی شما به کامپیوتر مانند چند صد مورد از سایر علاقه مندی هایتان به چیز های خوب زندگی باشد.

به طور واضح بگویم در درونتان باید این حس وجود داشته باشد که با یک بینش و دید کامل به این رشته ها نگاه کرده اید و به آنها علاقه مند شده اید. اگر چنین حسی دارید باید به شما تبریک بگویم و پیشنهاد کنم که به حس درونیتان اعتماد کنید!

سال های قبل از دانشگاه:

اگر هنوز با ورود به دانشگاه فاصله دارید و دغدغه ی کامپیوتر را دارید، خیلی خوب است. در این سال ها به این دلیل که کمی وقتتان بیشتر است، توصیه می کنم توانایی های عملی خودتان را بالا ببرید. می توانید برنامه نویسی یاد بگیرید، سایت طراحی کنید و یا حتی شبکه راه بیندازید. مواردی که ذکر کردم، می تواند جز ساده ترین و همچنین سخت ترین کار های یک مهندس آی تی یا کامپیوتر باشد. شما به بخش ساده ی کار نگاه کنید و در حد خودتان به این توانایی ها دست پیدا کنید.

در اینترنت زیاد حضور داشته باشید. مطالب سایت های آی تی و کامپیوتر را بخوانید که بیشترین فایده را برای شما در همین سن خواهند داشت.

حتی می توانید به فکر شرکت در المپیاد کامپیوتر باشید. برای این هدف، لازم است کمی کتاب های دانشگاهی را هم مطالعه کنید که اگر همت کنید، اصلا سخت نیست. اما رمز پیروزی و موفقیت شما خواهد بود.

شاید دغدغه ی تحصیل در یک دانشگاه خوب را داشته باشید. چنین خواسته ای بسیار عالی و آینده دار جلوه می کند. اما به این شرط که فکر نکنید با ورود به شریف یا تهران، شاخ فیل را شکسته اید. خیلی رک و واضح بگویم که چنین طرز فکری کاملا اشتباه است. بعد از ورود به یک دانشگاه خوب و کمی تحصیل، پی به واقعیت هایی خواهید برد که ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی در روحیه و قدرتتان برای پیشرفت شود. حتما و حتما درس بخوانید و سعی کنید در یک دانشگاه خوب قبول شوید، اما با این شرط که دانشگاه خوب را پلی برای پیشرفت بیشتر ببینید، نه پایان کار.

سال های دانشگاه:

در این سال ها باید خیلی فعالیت کنید. اگر پشتوانه ی فنی خوبی از دوران دبیرستان دارید، سعی کنید حتما جایی مشغول به کار شوید. اگر پشتوانه ی فنی ندارید، ابتدا خودتان را قوی کنید و بعد به هر صورت ممکن کاری برای خودتان دست و پا کنید. حتی اگر از شما بیگاری کشیده شود و یا دستمزدی به شما تعلق نگیرد. این کار کردن ها شما را فنی بار خواهد آورد. البته فراموش نکنید در جایی که به عقاید شما احترامی گذاشته نمی شود و یا حرمت ها رعایت نمی شود کار نکنید. حتی اگر پول هم بدهند. حفظ عزت و اعتماد به نفستان برتر از هر چیز دیگر است.

کار کردن بسیار خوب، اما به تنهایی خنده دار است. اگر قرار بود تنها کار کنید، نیازی به دانشگاه هم نبود. کاری که باید در این دوران زیاد بکنید، مطالعه است. مطالعه، مطالعه و باز هم مطالعه. هدف را بسیار فراتر از پاس کردن واحد های دانشگاه قرار دهید. دو توصیه ی مهم در این قسمت دارم. اول اینکه هر واحد تخصصی که می گذرانید، مسلما اساتیدتان کتب مرجعی را به شما معرفی خواهند کرد. حتما این کتب را بخوانید. حتی اگر بعد از اتمام آن ترم و یا هر موقع دیگری که وقتتان اجازه داد، شد. کتب مرجع تمامی دروستان را بخوانید. بعد از مطالعه این کتب، هر کتاب مرتبط دیگری که به دستتان رسید هم بخوانید. خواهید دید که بیشتر از حد تصورتان قوی خواهید شد.

توصیه دوم هم این است که تا حد ممکن کتاب های لاتین بخوانید. می دانم می گویید زبانم خوب نیست. یا اینکه می گویید کتاب لاتین وقت بیشتری از من میگیرد. اما باور کنید اینها دلایل قابل قبولی نیستند. کتاب های کامپیوتر و آی تی، دارای لغات تخصصی هستند. ممکن است یک ماه اول کمی سخت باشد، اما بعد از آن کم کم راه خواهید افتاد. نیازی نیست زبان را کاملا بلد باشید. کافی است با لغات تخصصی کامپیوتر آشنا شوید و بعد از آن راحت خواهید بود. علم کامپیوتر متعلق به غرب است و همان طور که همواره دوست داریم در هر زمینه ای، نزد بهترین اساتید آن رشته آموزش ببینیم، برای یادگیری کامپیوتر هم بهترین استاد در دسترس، کتب لاتین است.

در این دوران وقتتان را بیهوده در اینترنت تلف نکنید. شکی در ضرورت حضورتان در اینترنت و آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعات نیست. اما نگذارید اینترنت وقتتان را بیش از اندازه بگیرد. مطالب موجود در اینترنت را برای تکمیل دانسته هایتان مطالعه کنید، نه برای یادگیری یک مبحث جدید. برای یادگیری مبحث جدید به کتب مرجع در همان زمینه مراجعه کنید.

و این را بدانید که تفاوتی نمی کند در کدام دانشگاه تحصیل می کنید. تفاوت، در طرز فکر شما و نگاهتان به آینده است.

حد پیشرفت شما چه قدر است؟

معتقدم بیشتر ما انسان ها تا جایی که تلاش کنیم و از خودمان راضی نشویم، می توانیم پیشرفت کنیم. و این ارتباط زیادی هم به استعداد ندارد. شما می توانید مراحلی که در بالا ذکر شد را به بهترین شکل و حتی بیشتر و بهتر انجام دهید. بعد از اتمام دوران دانشگاه در شرکتی مشغول به کار هم شوید. اما تا پایان عمر در همان شرکت و در همان حد باقی بمانید.

یا می توانید همواره به دنبال تغییر و یادگیری باشید و برایتان فرقی نکند کجا هستید و چه قدر زمان دارید. تنها به یادگیری فکر کنید. من سعی می کنم جز این دسته از افراد باشم و به شما هم توصیه می کنم همین راه را برگزینید. فراغت از تحصیل و به دست آوردن شغل و کسب درامد، آرزو های خوب اما دست یافتنی هستند. پس نگران چنین آرزو هایی نباشید. به دنبال این باشید که همواره چیزی جدید یاد بگیرید.

کامپیوتر و یا آی تی می خوانید، اما کتب مدیریت بخوانید. کتب رشته برق و مخابرات را بخوانید. در مورد هوش مصنوعی کتاب بخوانید. در مورد ساختمان داده . در مورد رمز نگاری اطلاعات به دست بیاورید. دوره های آموزشی آزاد را بگذرانید. و هیچگاه نگران این نباشید که همسن و سال های من در حال خواندن دوره ی دکترا هستند و من هنوز کارشناسی را تمام نکرده ام و پس چند سال عقب هستم. اینها همه قواعد و قوانینی است که بشر ایجاد کرده. پس چه باک که این قواعد را زیر پا بگذاریم برای یادگیری بیشتر؟

سخن پایانی

هر آنچه که تا حالا ذکر شد تنها و تنها به یک شرط محقق خواهد شد و آن تلاش و پشتکار است. همواره و در همه حال تلاش کنید و از شکست ها هیچگاه نهراسید. می دانم ممکن است مشغول گذراندن دوران سختی باشید. من هم دوران سخت کم نداشته و نخواهم داشت. اما این نوید را به شما می دهم که روزی خواهد رسید که این سختی ها کنار خواهند رفت و شمایی که از پس این سختی ها بر آمده اید، دیگر همان فرد سابق نیستید. یک انسان بزرگ و قوی هستید که مشکلات نه تنها شما را متلاشی نخواهند کرد که باعث تعالی شما خواهند شد.

پایان.

منبع : it.myjigi.com/category/it/
تنها فرق بين موفقيت و شکست، نوع نگاه است

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه ”